O Majątku Zamyck

Замыцк
Właściciel: Borys Adamowicz Zamycki
Awatar użytkownika
Borys Zamycki
Duma Bojarska
Posty: 98
Rejestracja: 05 sie 2023, 8:24

O Majątku Zamyck

Post autor: Borys Zamycki »

MAJĄTEK ZAMYCK


1. Informacje ogólne

Majątek Zamyck został założony 10 września 2023 roku (według kalendarza juliańskiego) - link do Aktu Założycielskiego. Jest położony w Księstwie Smargońskim, w Guberni Kotowskiej i liczy 45,5 km² powierzchni. Od Kotowa dzielą go 54 kilometry.

Majątek składa się ze wsi Zamyck (Замы́цк), otaczających go pól i borów sosnowych oraz Jeziora Staricznego (Ста́ричное озеро) leżącego w północnej części wsi. Od północy granicą majątku i jednocześnie granicą Carstwa Rusowii jest rzeka Krywka (Кри́вка).

Właścicielem majątku jest Borys Adamowicz Zamycki.



Obrazek
Herb rodu Zamyckich


2. Najważniejsze miejsca w majątku

Wieś Zamyck stanowi serce majątku. To tutaj żyje ogromna większość mieszkańców majątku, w tym sam jego właściciel. Poza domostwami, na wsi znajduje się dworek Zamyckiego, szkoła, cerkiew, karczma, targ oraz stacja kolei żelaznej.


Obrazek
Widok na Zamyck



Dworek Zamyckiego to miejsce zamieszkania właściciela majątku. Składa się z pomieszczeń prywatnych, pokoju gościnnego, kuchni oraz kancelarii, w której w określonych dniach i godzinach właściciel przyjmuje interesantów. Uwagę w kancelarii zwraca drzewo genealogiczne Zamyckich, które uwzględnia liczne koligacje rodzinne właściciela - w tym z wielkimi i znanymi w mikroświecie rodami Dostojewskich i von Vincis.


Obrazek
Dworek Zamyckiego


Szkoła wiejska została ufundowana przez ród Zamyckich kilka lat uwłaszczeniu chłopów. Zapewnia ona mieszkańcom wsi naukę pisania i czytania, a także podstaw matematyki, przyrody, geografii, historii, literatury i katechizmu. Najlepsi uczniowie mają szansę po zakończeniu edukacji na wysłanie do Kotowa do szkoły średniej z internatem za stypendium ufundowane przez Borysa Zamyckiego.



Obrazek
Szkoła wiejska w Zamycku



Cerkiew świętych Piotra i Pawła to miejsce, gdzie mieszkańcy Zamycka gromadzą się na nabożeństwach w niedziele i święta. Cerkiew istnieje już od XVII wieku.



Obrazek
Cerkiew Świętych Piotra i Pawła



Karczma - miejsce rozrywki i odpoczynku mieszkańców Zamycka. Istnieje w tym miejscu od niepamiętnych czasów, podobno nawet dłużej niż kościół czy Dworek Zamyckiego. Ponieważ Zamyck znajduje się na ważnym szlaku handlowym łączącym Sławogród, Smargońsk i Kotowo ze skarlandzką Wschodnią Estellą, w karczmie gości bardzo dużo niemiejscowych, w tym obcokrajowców.



Obrazek
Karczma w Zamycku



Stacja kolei żelaznej w Zamycku jest jednocześnie zajezdnią kolejową i pierwszą stacją na linii kolejowej łączącej granicę państwa ze Smargońskiem. Ze względu na strategiczne położenie, Zamyck dostał kolej stosunkowo wcześnie - wcześniej nawet niż niektóre miasta-stolice guberni na południu kraju. Od długiego czasu mówi się o budowie kolei na północ, do Estelli Wschodniej. Konkretów natomiast póki co brak.




Obrazek
Stacja "Zamyck"



Jezioro Stariczne znajduje się w północnej części Zamycka. Miejscowi lubią łowić w nim ryby, zaś dla zakochanych jest to ulubione miejsce schadzek. Dzieci rolników uczą się tu natomiast pływać.



Obrazek
Jezioro Stariczne



Przejście graniczne jest położone ok. kilometra od ostatniej zabudowy Zamycka. Pozwala ono na przekraczanie granicy między Carstwem Rusowii a Królestwem Skarlandu. Na przejściustacjonuje patrol wojskowy, który pilnuje porządku i egzekwowania rusowskich przepisów celnych.



Obrazek
Przejście graniczne






3. Mieszkańcy majątku

Majątek zamieszkuje 35 rodzin, głównie rolniczych. Są to potomkowie chłopów pańszczyźnianych, którzy jednak już od dobrych kilkudziesięciu lat cieszą się pełnią praw obywatelskich i osobistych. Ich głównym zajęciem jest uprawa ziemi (głównie ziemniaków i żyta) oraz w mniejszym stopniu myślistwo, do którego warunki stwarzają ogromne bory otaczające wieś.

Wskutek akcji kolonizacyjnych prowadzonych przez poprzednich właścicieli wsi, na terenie Zamycka mieszka obecnie 5 rodzin niemieckich i 3 rodziny skarlandzkie. Ich domy znajdują się w osadzie zwanej Gelbwald (Гéльбвальд)- niegdyś była ona oddzielną wsią, obecnie jest to część Zamycka. Same rodziny bardzo szybko zasymilowały się z rusowskimi sąsiadami tak, że poza pamięcią o swoim pochodzeniu i egzotycznymi nazwiskami, rodziny osadnicze przejęły w pełni rusowską kulturę, sposób bycia i język, a także religię prawosławną.



Obrazek
Dom należący do rodziny Kühnów w Gelbwald. Kühnowie czują się w pełni Rusowczykami.



Wydarzeniem, które wpłynęło na mieszkańców wsi, była interwencja wojskowa w Kartwelii we wrześniu 2023 roku. Choć działa się ona kilka tysięcy kilometrów od majątku, do wojska carskiego walczącego w Kartwelii wskutek mobilizacji trafiła część młodych mężczyzn ze wsi. Na wracających już z wojny bohaterów czekają z niecierpliwością żony i matki. Jednak jeden z nich - Cyryl Chworow - niestety już nie wróci do Zamycka. Oddał on swoje życie w walkach z anarchistami w Zaki. Cała wieś wyraża żałobę z powodu śmierci młodego rolnika i jednocześnie jest pełna podziwu dla jego bohaterstwa. Wdowę i matkę Cyryla otoczyła opieką i pomocą cała społeczność wiejska.
(-) Борис Адамович Замыцкий
Князь Смаргонский
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zamyck”